„Kedves Léna! Milyen tisztítószert javasolsz gránitmosogató takarításához? Már a csap körül is vízköves, foltos. Lehet nem a legjobb ötlet volt a fekete színű?”
„Szia! Nemsokára kezdik az új konyhát csinálni, meg is beszéltük férjjel, hogy akkor gránitmosogató lesz! Már csak a színén vacilálok, mert a konyhapult fehér lesz és a konyha is világos! Te milyen színű mosogatót tennél be? Láttam, hogy létezik fehér gránitmosogató amibe teljesen beleszerettem, csak félek hogy nem lesz-e nagyon kényes!”
Ehhez hasonló kérdéseket nap, mint nap kapok a gránit mosogatóval kapcsolatban, így arra gondoltam, hogy ebben a cikkben pár szóban összefoglalom a gránitból készült mosogató előnyeit és hátrányait. No és a takarításáról is ejtek pár szót. Gránitmosogató takarítása? Én így csinálom!
Ha valaki egy gránitból készült termék megvásárlása mellett dönt, az ezzel élete legjobb döntését hozta meg. Nem csak egy prémium termékeket választott, hanem a takarításra szánt időt is lényegesen le tudja csökkentetni, mert egy gránittermék tisztítása csak pár percet igényel. Így a gránit mosogató takarítása is csak pillanatokat vesz el az életünkből. Ezért kijelenthetem, hogy a rozsdamentes, acélmosogatókkal ellentétben, a gránit mosogató sok-sok évre szóló befektetés.
A gránit mosogató jellemzői
A gránitmosogatók fakő, akril és a kiválasztott szín keverékéből készülnek. A gránitból készült mosogatóknak nem csak az elegáns kivitelezés jelent nagy előnyt, hanem a családtagok okozta sérülésekkel szembeni ellenálló képessége, és a meleggel való jó viszonya is!
Ennek köszönhetően, akkor is megőrzi eredeti állapotát, ha a konyhát a nap minden percében használjuk. Tehát, a gránitmosogató ideális választás akkor is, ha otthon mindenki konyhatündér, vagy ha csak te garázdálkodsz a konyhában.
Gránit, de milyen?
Méretben és formában is elég nagy a választék. Ahogy Gombóc Artúr mondaná – kicsi, nagy, kerek, szögletes, mogyorós, epres, keserű, fehér – bármilyen, amilyet szeretnénk.
Az, hogy milyen színből készül egy-egy mosogató, fontos tényező. A hófehér például gyönyörű, de mosogatóhoz képest meglehetősen kényes. Fehér színnél figyelni kell arra, hogy rozsdásodra hajlamos fémet ne hagyjunk benne éjszakára, mert összefogja, és rendkívül nehéz eltávolítani a nyomait. De a megmaradt pár korty bort se öntsük bele a poharunkból lefekvés előtt leöblítés nélkül, mert a bor foltja egy életen át ott fog vigyorogni ránk.
A másik véglet a fekete. A feketén a vízkő rögtön meglátszik, amint kinyitjuk a csapot. De kellő figyelemmel ez a jelenség simán elkerülhető.
A legjobb választás a márványos, spriccelt szín. Azon kevésbé látszik meg minden, mind a fehéren vagy a feketén.
Fontos a rendszeresség
Akármelyik színt is választod, a takarítási és ápolási időt minden esetben rá kell szánnod. Ha nem, akkor hamar rádöbbensz arra, hogy az új mosogatód nem is olyan szép látvány, és nem fogsz neki annyira örülni. Hiszen rendszeres takarítás nélkül ezek a gránitmosogatók is tönkre tudnak menni.
Németországban azokban a házakban, ahol rendszeresen takarítottunk, sokszor szembesültem olyan gránitból készített mosogatóval, ami úgy nézett ki, mintha már 100 éves lenne, pedig csak pár éve vásárolták. Ez azért fordulhatott elő, mert nem öblítették le azokat a dolgokat, amiket beleöntöttek, hanem hagyták az aljában állni. (pl. pohár alján megmaradt bor vagy kávé maradványok) Gondolván, hogy a gárnit biztosan öntisztító funkcióval rendelkezik. Az öblítés folyamata itt sem iktatható ki, még akkor sem, ha a mosogató gránitból van.
A másik ok az elhanyagolt állapot látványának, hogy használat után elmaradt az a takarítási művelet, amit szárazra törlésnek nevezünk. Azt gondolták, hogy mivel a gránit könnyen tisztítható felületnek számít, ezért elég a heti takarításkor rendbe tenni. Ez egy hatalmas tévhit!
Rögtön és nem később!
Ha minden használat után rögtön letakarítod és szárazra törlöd a felületet, akkor ehhez a feladthoz nincs szükséged tisztítószerre. Azonban ha ezt az apró műveletet elfelejted, akkor a vízkő, és a víz által hagyott foltok rögtön megjelennek. De még ekkor sem kell agresszív tisztítószereket bevetni.
A gránitmosogatók ezüst ionokkal vannak gazdagítva, amitől antibakteriális tulajdonságai lesznek, ezért nem kell mindenféle erős fertőtlenítőkkel, vagy agresszív tisztítószerekkel nekiesned.
A már makacsabb vízkőtől úgy szabadulhatsz meg a legkönnyebben, ha a mosogatót a Putzstein segítségével kisúrolod. (A tisztítószert a Müller drogériákban lehet megvásárolni) A Putzstein dobozában van egy olyan szivacs, ami nem sérti meg a felületeket, viszont minden makacs foltot könnyedén eltávolít. A Putzstein a csapok takarítására is alkalmas, így nem kell más tisztítószerhez nyúlnod ahhoz, hogy a mosogatód minden része tisztává váljon. Ha kész vagy a súrolással, akkor mosogatószeres vízzel öblítsd le, és közben egy finomabb szivaccsal töröld át a felületet. Végül pedig egy takarítókendő segítségével töröld szárazra teljesen.
Az ecetet felejtsd el!
Az ugye köztudott, hogy a hagyományos konyhai ecet egy hígított ecetsav. Még ha gyenge is, attól még az sav, ezért nem használható minden felületen. A sav alapból egészségre is káros maró hatással rendelkezik, ezért az ecetnek is megvannak eme tulajdonságai.
Bizonyos felületeken és gépeken használva az ecet visszafordíthatatlan károsodást képes okozni még akkor is, ha az ecet természetes szernek van titulálva. Így van ez a gránitfelületek esetében is. Az ecetet sose öntsd rá gránitfelületre, mert töményen és higítva is felmarhatja.
Az olaj csodákra képes
Van egy olyan jelenség a gránitmosogatók életében, amikor a rendszeres és alapos takarítás ellenére azt látjuk, hogy ok, hogy tiszta, na de nem olyan mint, új korában. Nem olyan fényes, nem olyan csillogó, hanem matt és esetleg még kopott is. Ebben az esetben vedd elő az étolajat a fiókból.
Csepegtess egy takarítókendőre, vagy netán vattapamacsra egy kicsit az olajból, és ezzel töröld át a mosogató teljes felületét. Meg fogod tapasztalani azt a csodát, amiről már rég lemondtál: áááá, ez már úgy sem lesz szebb!
Otthonvezetési tanács: gránitmosogató takarítása esetében minden használat után szánj időt arra, hogy szárazra törlöd a mosogatódat. (Erre biztosan nem kell 1-2 percnél több) A -titok az „azonnal csinálom” szemléletmódban rejlik. Ha e zt alkalmazod minden használat után, akkor garantáltan tökéletes marad akár életed végig a gránitmosogatód.
Takarítás tudománya
online kurzus: minden, amit az otthonod takarításáról, a folyamatról, az eszközökről, a léleksimogató hatásáról tudnod kell. A KOSZradír takarítási módszer: a világ leggyorsabb módszere, legegyszerűbb takarítási praktikái.
Oberling Léna, szelektálás és takarítás szakértője, tisztaságkritikus vagyok
Több évtizedes takarítási tapasztalatommal szeretném levenni a takarítás terhét a válladról, akár te végzed ezt a feladatot, akár kiszervezed. Kattints ide, ha szeretnél jobban megismerni.
Kedves Léna!
Érdeklődni szeretnék, hogy van-e valamilyen megoldás arra, ha a csap körül vízköves lett a gránit mosogató, illetve ha a rátett meleg lábas elszíneződést okozott rajta? A színe a mosogatótálcának világos bézs.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Brigitta
A vízkővet vízkőoldóval el lehet távolítani a gránitmosogatók esetében is. Viszont nem ajánlom az agresszív szereket itt sem használni. Ami jó lehet, az a Frosch termék, Putzstin, vagy a Pattern vízkőoldó. A titok abban rejlik, hogy nem hagyjuk a felületen sokáig a tisztítószert. Ráfújod, majd 1 percig hagyod a felületen és utána teljesen eltávolítod a tisztítószert, majd többször lemosod sima vízzel. Nem tudom, hogy milyen vastagságú a vízkő az adott felületen, ezért csak általánosságban tudok neked ebben most tanácsot adni.
A meleg lábas elszíneződés nyomát teljesen nem lehet eltűntetni, hiszen az felületi sérülés. Viszont a Putzsteinnal én biztosan megpróbálnék rajta javítani.
Szűrke műmárvány mosogató medencéről a foltok eltávolítására módja.
Mivel???
Kedves Kérdező!
Ahogy már több hozzászólásnál is említettem, nem tudok pontos választ adni akkor, ha nem tudom, hogy a folt mitől keletkezett és mikor. Ezen információk hiányában érdemi választ nem lehet adni az Ön kérdésére.
Kedves Léna,
Világos bézs gránit mosogatóm elszíneződött, barna és fekete foltok vannak az alján. El lehet tüntetni?
Kedves Adrienn,
ahhoz, hogy pontosabb választ tudjak adni a kérdésedre, tudnom kell, hogy milyen foltok ezek. Milyen dologtól származik? Kávé, rozsda, bor stb.? Illetve régebben vagy mostanában keletkeztek ezek a foltok?
Kedves Adrienn!
Sajnos a hideg zsíroldó fújásából a fekete gránitmosogatóra is jutott, ahol világos foltok alakultak ki. Lehet-e ezzel valamit kezdeni?
Kedves György! A hideg zsíroldó okozta foltok és sérülések általában egyik felületnél sem orvosolhatóak. A gránitnál ez hatványozottabban igaz. A probléma ott kezdődött, hogy a gránitmosogató tisztításához ilyen erős tisztítószert szeretett volna bevetni. Hideg zsíroldóra alapból nincs szükség az otthonunk takarításához akkor, ha rendszeresen takarítjuk. Sajnos azt kell mondanom, hogy ezekkel a foltokkal nem nagyon tud mit kezdeni. Egy kis súrolással (Putzstein-nal) mattitható, halványítható a folt, de eltűnni nem fog.
Üdv,
Hasonló esetben a mosogató „alap” tisztítását követően ki kell szárítani, majd WD40-el lefújni, papírtörlővel finoman áttörölni, hagyni száradni. A világos foltok el fognak tűnni.
Jómagam egy antracit blanco esetében használom ezt a módszert évek óta.
Köszönjük, hogy megosztottad velünk a saját tapasztalataidat. A WD40 helyett én inkább az étolajat részesítem előnybe, ahogy azt ezt fentebb meg is írtam.
Kedves Léna!
Fekete gránit mosogatótálcát vettünk az új lakásunkba, de jelenleg egy házi készítésű mosogatószert használok, amiben van ecet. Felejtsem el ezek után ezt a receptet? Vagy higítva nem lesz gond? (Fél literhez: 1.5 dl víz, xantán, citromsav, 1 dl decyl glucoside, 1.5 dl ecet kell)
Évek óta ezt használom, filléres és tökéletes, nem szeretném leváltani. 🙁
Kedves Timea! A jól bevált szereket nem kell kidobni vagy elfelejteni. Az ecet használat nem tilos egy otthonban, viszont a mértékletesség itt is nagy szerepet játszik. Az ecettel való takarítás a gránit mosogatótálcán nem fog kárt tenni akkor, ha nem 5 percenként takarítjuk. Minden használat után érdemes egy száraz takarítókendővel szárazra törölni, így nem marad rajta szennyeződés vagy vízkő, majd heti egyszer-kétszer egy alaposabb takarítást érdemes végezni, ami már tisztítószerrel történik. Így nem lesz baja a tálcának.
Kedves Léna,
gránit mosogató tisztításához lehet-e Flóraszeptet használni alkalmanként? Kezdő vagyok, most váltottunk gránit mosogatóra…
Válaszod előre is köszönöm!
Kedves Katalin,
a gránit egy kényes felület, de ennek ellenére a takarítása nagyon egyszerű. A lényeg, hogy ne használjunk a takarítási folyamathoz semmilyen fehérítő hatású szert, vagy olyan szert, ami oldószert tartalmaz. A Flóraszept fehérítő hatással bír és oldószert (Aqua) is tartalmaz. Ezért gránitmosogató tisztításához én nem javaslom a Flóraszept használatát.