Takarítás, főzés, mosás, vasalás, bevásárlás, szülőértekezlet, fodrász, születésnap. Jaj már megint egy feladatokkal teli nap! Hányszor ejtjük ki ezt egy hónapban a szánkon? Hát elég sokszor! A háztartásvezetés nem habos torta, de erre fiatal éveink elején nem figyelmeztetett senki.
Ha valaki háztartást vezet, az nem „csak” takarít, főz, vagy éppen bevásárol, hanem egy egész birodalmat irányít. Ahhoz, hogy egy jól működő, idegbaj nélküli háztartást tudjunk kialakítani, amit mi irányítunk és nem fordítva, gyakorlat kell. Ez a gyakorlat nem egy év alatt jön össze, és ráadásul a gyakorlat megszerzése közben még meg kell tanulnunk jól tervezni és szervezni.
Az idő nekünk dolgozik
Van, aki a háztartásvezetés rutinját pár hónap alatt elsajátítja, de van, akiknek pár évre is szüksége van. De van olyan is, aki abszolút nem tudja, vagy nem akarja a háztartásvezető szerepkörét magáévá tenni, és ő inkább kiszervezi. Van aki, mástól lesi el a háztartásvezetés csínját-bínját, van, aki magától akar rájönni mindenre, és van, aki könyvekből meríti az okosságokat. És persze van olyan, aki munka mellett vezeti a háztartását, és van, aki évtizedekre a tökéletes háztartásvezetésre rendezi be az életét. Mindegy, hogy ki hogyan, mikor, hol és mennyi időt tölt a háztartásvezetés művészetével, a lényeg minden esetben az, hogy tudomásul kell vennünk azt, hogy háztartást vezetni nem egyszerű dolog.
A tervezés és szervezés tanulható
Ahogy mindent, úgy a háztartásvezetés is tanulási időszakot követel. A háztartásvezetés tanulható, és a tanulási folyamat mellet egy háztartás, tervezéssel és szervezéssel idegbajmentessé tehető. Viszont a tanulási folyamat nem sinkófálható el.
Mindig egy lépéssel előrébb jár!
A tanulási folyamat munkával jár, és bizony ezt a munkát nem tudod megúszni. Viszont, ha részekre szeded, és apró lépésekkel haladsz, akkor sikerülni fog egy olyan háztartásvezetés rutint és rendszert kialakítanod, amivel elégedett leszel. És amivel az otthonod hosszabb távon marad tiszta és rendezett.
Első lépésként gondold végéig a napi, a heti és a havi teendőidet! Majd kezdj el tervezni! Igyekezz tömbösíteni a teendőidet, és próbáld meg mindig ugyanarra a napra betervezni a feladatokat. Tehát ha csütörtökön szeretsz vásárolni, akkor mindig arra a napra írd be, hogy bevásárlónap. De legyen egy fix napja a takarításnak és mosásnak is, és az összes többi feladatnak. Ha előre gondolkodsz és tervezel, és ezt le is írod, akkor nem felejtesz el semmit, nem fogsz kapkodni, és nem érnek váratlanul az események.
Legyenek rutinjaid!
Ne csak napi, heti és havi terveket rakj össze, hanem rutinokat is. A terv adja az első löketet ahhoz, hogy ebből rutin is legyen. Rutin az, ha este kikészíted a másnapi öltözéked, vagy ha minden este a konyhát rendben hagyod ott. Te döntöd el, hogy neked milyen rutinok férnek bele az időbeosztásodba, és azt is te választod ki, hogy melyikek fontosak a számodra. A lényeg, hogy a terv mellett igyekezz rutinokat is kialakítani. Ettől lesz a háztartásvezetés nálad stresszementes.
Tömbösíts!
Hasonló feladatokat végezz el egy napon, egy időben. Ha vízkőmentesíteni kell a fürdőkádat, akkor takarítsd ki a fürdőszobád azon részeit, ahol a vízkő fel szokott bukkanni. Ha el kell menned vásárolni, akkor menet közben intézd el a mosodát, a postát, vagy bármit, ami útba esik.
Írj le mindent!
Egy terv mindaddig terv marad, amíg csak a fejünkben létezik. Akkor kezdjük el a terv megvalósítását, ha le is írjuk. Ötletelni, és fejben megfogalmazni dolgokat mindenki tud. Azonban ahhoz, hogy egy tervet látni tudjunk, észben tudjuk tartani, és meg tudjuk valósítani, le kell jegyezni mindent. Feladatokat, célokat, álmokat, ötleteket, problémákat, örömöket egyaránt. Egy tervezőnaplóban elég hely jut arra, hogy mindent beleírhass, így semmi sem fog a feledés homályába veszni. Tehát jusson eszedbe, hogy mindig mindent le kell írni!
Alapvetően ennyi az idegbaj nélküli háztartásvezetés titka. Mindössze egy kis gondolkodás szükséges hozzá, és egy kis segítség ahhoz, hogy átlássuk azt, amit a gondolatainkban megfogalmaztunk. Próbáld ki a naplóban leírt tervezést, mely nagy segítség lehet háztartásvezetésben, és kezdd el kialakítani a rutinjaidat. A többi pedig már csak rajtad múlik.
Kiút a KáOSZból
Előfordulhat, hogy úgy érzed, neked ez nem fog menni, mert hatalmas káosz van körülötted. Ne aggódj! Nem veled van a probléma és nem vagy ezzel az érzéssel egyedül.
Nagyon sokan úgy gondolják, hogy a káosz a rutinok kialakításával felülírható, aztán pár nap után rádöbbennek arra, hogy még sem. Így ha most te azt érzed, hogy neked ez nem fog menni, akkor azt javaslom, hogy kezdj az otthonod káoszmentesítésével. Ez olyan eredményt fog produkálni, amitől hatalmas motivációt kapsz, és utána pikk-pakk ki tudod alakítani azt a takarítási rutint, amit rendszeresen és eredményesen tudsz működtetni az otthonodban. Ebben a káoszmentesítésben is tudok segíteni, ha szeretnéd. Kattints a gombra és már kezdhetjük is!
Oberling Léna, szelektálás és takarítás szakértője, tisztaságkritikus vagyok
Több évtizedes takarítási tapasztalatommal szeretném levenni a takarítás terhét a válladról, akár te végzed ezt a feladatot, akár kiszervezed. Kattints ide, ha szeretnél jobban megismerni.