Ezt a mondatot sokszor hallom: „az ecet mindenre jó, hiszen a nagymamám is ezt használta.” No ezzel a kijelentéssel nem mindig és minden esetben értek egyet. Miért? Olvass tovább, mert ebben az írásban ezt bővebben ki is fejtem. Ecetes takarítás? Erre figyelj!

Az ecetről minden fórumon ódákat zengenek, és általában csupa pozitív dolgot lehet hallani róla. Sokan keresik azt az alternatív megoldást a takarításhoz, ami „környezetbarát” és „vegyszermentes”, és ilyenkor az ecet mindig az első helyen szerepel. És hát valljuk be, hogy az olcsósága is eléggé hívogató. Vagyis az ecetes takarítás eléggé népszerű.

Bárhol bevethető

Háztartási gépek tisztítása vagy a csempe takarítás? Használj ecetet! Szagtalanítás és fertőtlenítés? Használj ecetet! Vízkő és penész okoz bosszúságot? Használj ecetet! Még a csapból is az folyik, hogy használj ecetet, mert az mindenhol és mindenre jó.

És most jön a mondókám lényege! Vagyis az ecet használata az mellet, hogy tényleg nagyszerű, olcsó és hatékony, komoly károkat is okozhat a felületeiden és az eszközeidben, arról nem is beszélve, hogy az egészségedre is veszélyes lehet. Ezért nem javaslom az ecet használatát rendszeresen, vagy mindenhol.

Tudom, tudom, hogy most sokan felszisszenek, és kikérik maguknak, hogy ilyen kijelentést teszek. Na de nézzünk egy kicsit az ecet mögé, és fedjük fel a titkokat az ecetes takarítás körül.

Az ecet és az egészség

Az ugye köztudott, hogy a hagyományos konyhai ecet egy hígított ecetsav. Még ha gyenge is, attól még az sav, ezért nem használható minden felületen. A sav alapból egészségre is káros maró hatással rendelkezik, ezért az ecetnek is megvannak eme tulajdonságai. A ecetes takarítás, ha naponta többször is műveljük, a nyálkahártyánkra veszélyes tud lenni.

Az ecetnek nem véletlenül van jellegzetes szúrós szaga, maró hatású gőzei nem csak az orrot ingerlik, hanem a szemet, a torok nyálkahártyáját, valamint a tüdőt is. Ráadásul sokan keverik a takarítás során az ecetet a fertőtlenítő szerekkel, mondván így biztosan tuti hatása lesz. De ebben az esetben azzal nincsenek tisztában, hogy a két szer egymással való érintkezése után klórgáz keletkezik, amely akár halálos is lehet.

Velem is megtörtént

Amikor elkezdtünk a csapatommal a Golfklubokban takarítani, akkor több takarítónő is felvetette az ecet használatát, hiszen ők ezt látták, ezt tanulták. Akkor már nagyon köhögtem, és tudtam is a köhögésem okát. A sok éves tisztítószer használata nekem sem tett jót. Sőt! Az egyik betegségemet nekik köszönhetem.  

Amikor már semmilyen tisztítószert nem tudtam használni a munkám során, akkor én is az ecethez nyúltam, hiszen dolgoznom kellett. Az ecet még egy fokot rontott az egészségügyi állapotomon, és akkor kezdtem el kutakodni, hogy mivel is lehetne kiváltani az kémiai anyagokkal teli tisztítószereket és az ecetet. Mert fontos lett volna számomra, hogy azok a szerek, amiket a kollégáim és én is használunk, szagtalan, egészségre és környezetre ártalmatlanok és bőrbarát legyen. És persze használatuk során az eredményre se órákat kelljen várni, és az eredmény hosszútávon meg is maradjon.

Ezt a történetet a kollégáimmal is megosztottam, és azt is elmondtam nekik, hogy az ecet rendszeres használata milyen veszélyekkel jár. Megértették elfogadták az érveimet, és a takarítócégembe sosem használtunk takarításra ecetet. Legalábbis amikor én is részt vettem a takarításban, akkor nem. Mert ugye kivételek mindig vannak.

Mire NE használd az ecetet!

Bizonyos felületeken és gépeken használva az ecet visszafordíthatatlan károsodást képes okozni még akkor is, ha az ecet természetes szernek van titulálva. Készítettem egy felsorolást, melyben leírom azt, hogy hol ne használd az ecetet semmiképpen, ha nem akarsz kárt okozni magadnak. Olvasd el, és döntsd el, hogy megéri-e neked az ecet használata, vagy inkább tovább keresed a tutit a tisztítószerek világában.   

A fürdőszoba ecetes takarítás esetén nem árt az óvatosság, mert a töményen használt ecet képes szétmarni a felületeket úgy, hogy azokat bizony cserélned kell. A csempe és a csaptelep is simán marás áldozatává tud válni még akkor is, ha az ecetet hígítva használod, hiszen sokszor a befújt részeket csak több perces várakozás után mosod le.

A fürdőszobában lévő felületek kényesek függetlenül attól, hogy természetes anyagokból készültek. Ezeknek a felületeknek a takarításához sose használj ecetet, mert az felmarja és visszafordíthatatlanul tönkreteheti még akkor is, ha vízzel hígítottad fel.  

Bár ma már a lapra szerelt bútorok a kellendők, de sok otthonban még előfordulnak viaszolt bútorok is. Az ecet a viaszt eltávolítja a bútorról, így ápolás helyett rombolást végzel, ha azzal takarítod őket. De a lapra szerelt bútorok esetében is felejtős az ecettel való takarítás, mert ezeken a felületeken foltot fog hagyni.  

A padlót se!

Bármilyen anyagból is van a padló az otthonodban, a felmosásához ne használj ecetet vagy ecetes vizet. Az ecet oldja a felület bevonásához használt anyagokat, és ez mellett foltosodást okozhat, mely az idő haladtával csak felújítással javítható. Egy padló felmosásához elég egy olyan felmosóvíz, melybe pár csepp mosogatószert és/vagy általános felülettisztítót teszel.

Fontold meg!

Az ecetről az jut mindenkinek az eszébe, hogy egyszere fertőtleníti és oldja a vízkövet, ezért előszeretettel használják ilyen jellegű problémák megoldására. Még a mosógép tisztításához is.

Azonban a mai modern mosógépeknek kifejezetten káros lehet, egy alapos ecetes takarítás. Kikezdheti a vékony bevonó réteget a mosógép dobjában, amitől annak matt is lehet a felülete.

A mosógépben található tömítéseket és a gumiból készült alkatrészeket szintén kikezdi a savas közeg. Képzelj el egy olyan mosógépet, amiben komolyabb lerakódások vannak. Ezeket a lerakódásokat az ecetes vízzel való takarítás szinte “lerobbantja”, és ezek a lerobbant darabok szépen feltorlódnak a csövekben és dugulást okozhatnak.

Ezért a mosógép tisztításához mindig olyan szert használj, amit kimondottan géptisztításhoz fejlesztettek ki, és ezek közül is azokat, amelyek a legtöbb természetes alapanyagokat tartalmazzák.

Akár a tűzhely, akár a konyhai felületek takarítása tömény ecettel helyrehozhatatlan kárt tud okozni, hiszen megmarhatja a felületeket. A zsíros szennyeződések eltávolításához sem célszerű használni az ecetet még akkor sem, ha hígítva használod, mert azon a helyen, ahol letörlőd a maszatot, a folt maradandóan ott maradhat.

A konyhában a zsíros foltokhoz használj olyan zsíroldót, amely a lehető legkevesebb kémia anyagot tartalmazza. Más, enyhébb szennyeződések eltávolításához a mosogatószeres víz vagy az általános felülettisztító is elég.

A gépeknek sem tesz jót!

Az ecet szuperül eltünteti a vízkövet ez tény, de csak a legvégső esetben használd a kávéfőző vízkőmentesítésére. Hogy miért ne használd állandóan? Mert a rendszeres ecetes átmosás kárt tud tenni a kávégép vízrendszerében, megrongálja a szilikon- és gumitömítéseket, és szétmarja a műanyag alkatrészeket.

Sokan ajánlják a gőzölős vasalók vízkőmentesítésre az ecetet. Azonban a gőzölős vasalódat soha ne akard kitisztítani vele, mert tönkreteszed a vasaló belső részeit akár egyszeri ecetes tisztítás után is. Vásárolj inkább desztillált vizet és csak azt öntsd a tartályba, de a legjobb, ha megnézed a gyártó tisztítási javaslatát a termékleírásban, hogy elkerüld a gép károsodását. Mert így a garanciát is elvesztheted.

A legtöbb gőzölős vasaló ma már rendelkezik öntisztító programmal, amihez semmilyen tisztítószer sem szükséges, csupán csak desztillált víz. De ha van szárítógéped, ami a ruhákból kipárolgó vizet összegyűjti, akkor az is tökéletesen alkalmas ezekbe a gőzölős vasalókba.

Csak óvatosan!

Ha mégis úgy döntenél, hogy nem mondasz le az ecet használatáról takarítás közben, akkor arra kérlek, hogy az alábbi javaslataimat mindenképp tartsd szem előtt.

Csak olyan helyiségben használj ecetet, amit rendesen ki tudsz szellőztetni. Zárt helyiségben ugyanolyan veszélyes lehet a használata, mint a hagyományos vegyszerek! Még hígítva is!

 

Mindig használja gumikesztyűt, amikor ecettel takarítasz, mert megmarja a bőrödet. Tudom, hogy kesztyűben takarítani nem olyan egyszerű, de ha savat használsz, akkor ez elengedhetetlen. És bizony az ecet az sav!

 

Fertőtlenítőszerekkel (hipó, klór stb.) soha ne keverd össze az ecetet, mert klórgáz keletkezik, amely akár halálos is lehet. Ez akkor is igaz, hogy ha közvetlen egymás után használod az ecetet és a fertőtlenítőt, mert a két anyag ilyenkor is találkozik.

 

Ha nem tudsz az ecettől elbúcsúzni, akkor nagyon felhígítva használd, különben a takarított felületeket könnyen „megmarhatja” és mattá tehet. Fémből készült és fémmel borított dolgok vagy gránit, márvány felületek takarításához sose használj ecetet még hígítva sem!

 

A gáztűzhely takarítása tilos tömény ecettel, mert tűz- és robbanásveszélyes!

 

A gyerekek és a háziállatok sose férjenek hozzá az ecethez. Az gyermekek elől elzárandó rendelkezés ugyanúgy vonatkozik az ecetre is, mint a vegyszereidre!

Takarítási rutin lépésről lépésre

6 részes e-mail sorozat, amivel el tudod kezdeni

a saját takarítási rutinod kialakítását.

*** szülinapod megadása nem kötelező, viszont ha kitöltöd megleplek a jeles napodon