Sokan azt gondolják, hogy a nagytakarítás úri dolog, és semmi szükség rá. Gondoljuk csak végig! A napi és a heti takarítás rutinunkba belefér a szekrények belsejében való takarítás? Netán a radiátorok belseje? No és a szekrényeket minden héten elhúzkodjuk a fal mellől és levadásszuk az ott lévő porcicákat? És akkor még a plafonon lévő lámpákról, vagy a könyvektől roskadozó polcokról nem is tettem említést.

Szóval akárhonnan nézzük is ezt a nagytakarítási mizériát, szükség van rá évente legalább kétszer. Ez egyik tavasszal esedékes, amikor a téli hónapok után fel kell frissítenünk és tiszta levegőhöz kell juttatnunk az otthonunkat. A másik ősszel, amikor a nyári laza hónapok után ismét ráncba kell szednünk az otthonunk összes helyiségét.

Akik már régebb óta követik a munkámat, azok tudják, hogy ha április havába lépünk, akkor a tavaszi nagytakarítás van soron, ha pedig októbert írunk, akkor az őszi nagytakarítás következik. Na de milyen plusz feladatokat kellene megcsinálni egy nagytakarítás alatt? És mely helyiségekben csináljuk? Mitől nagytakarítás a nagytakarítás? Ebben a cikkben erről írok egy kicsit bővebben.

Ablakpucolás

Ha nagytakarítást csinálunk, akkor általában ablakot is pucolunk. Ha már ablakot pucolsz és függönyt is mosol, akkor a függönykarnist is takarítsd le egy nedves takarítókendővel!  Ha van az ablakon roló vagy/és szúnyogháló, akkor azoknak is jár egy alapos áttörlés.

Ablakpucoláshoz valószínűleg létrára is szükséged van, és ha már elővetted a létrát, akkor menj végig a fűtőcsövek felületein is a benedvesített takarítókendővel. Az előbb felsorolt apróságok takarítására minden helyiségben figyelj! Vagyis ablakot pucolnod valószínűleg minden helyiségben kell majd.

Hálószoba

No most kukkantsunk be a hálószobába. Mielőtt nekiállnál az ágyneműk tisztításának, előtte az ágyneműtartó tartalmát szedd ki, szelektáld ki, majd takarítsd ki magát az ágyneműtartót, és utána szép rendben pakold vissza a megmaradt dolgokat. A nagytakarítás alkalmával ne csak az ágyneműhuzatot mosd ki, hanem magát a párnát és a takarót is. Mielőtt visszaraknád az ágyra a frissen mosott ágyneműt, a matracot is tisztítsd ki! Most pedig jöhetnek azok a szokásos takarítási feladatok, melyeket minden héten megcsinálsz.

Gyerekszoba és/vagy kamaszok szobája

Alapból azt tanítom, hogy nem kell minden áldott este rendet rakni a gyerekszobában, hiszen az egy olyan élettér, ahol sosem mennek szabadságra az ott lakó emberkék. Nyugodtan csukd be minden este úgy a gyerekszoba ajtaját, hogy ott kupi és káosz van. Majd a heti takarítások során rendet teszel és kitakarítasz.  

No de most nem a heti takarításról szeretnék veled diskurálni, hanem a nagytakarítás feladatairól. Nézzük is hát, hogy ez egy gyerekszobában mit is jelent.

Mivel rendetlen fiúk gyakorlott anyukája vagyok, ezért a tanácsom rém egyszerű. Minden résben, sarokban, fiókban, szekrényben, de még a szőnyeg alatt is keress koszos tányért, ételmaradékot, szemetet és szennyest. Persze ha még a gyermeked nem érte el a kamaszkort, akkor csak játékdarabokat kell keresned. De a kamaszkorban lévő gyerekek szobájában a sz@rtól (elnézést a kifejezésért) a repülőig mindennel összefuthatsz.

Két fontos dolog van még, amit a gyerekszobák takarításával kapcsolatban észben kell tartanod. Ha a gyermeked még kisebb, akkor nem árt a játékokat is lemosni a nagytakarítás hevében. A játékok takarításáról egy másik írásomban olvashatsz bővebben, amit itt találsz.

Kamaszgyerek szobájában mindig legyél résen. Sose hagyd ki a táskák és zsákok kiürítését, mert egy-egy több hónapos szendvics elég nagy gyökeret tud ereszteni ezekben a táskákban. Ha a kamasz gyereked azt mondja neked, hogy ne fáradj a szobája takarításával, mert majd ő megcsinálja, akkor kezdj el gyanakodni, és mond neki, hogy ez egy nagyszerű gondolat, de szívesen segítesz neki, hiszen a sok különóra miatt már nem sok szabadidője marad. És a közös takarítás alatt meg tudjátok beszélni az élet nagy dolgait. Így nem csak a szoba lesz tiszta és rendezett a takarítás végére, hanem egy csodás együttöltött idővel is gazdagabbak lesztek. Maga a nagytakarítás a szokásos módon zajlik ebben a szobában is. Nem kell mást csinálnod, csak azt, amit az összes többi helyiségben.

Nappali

Ahogy a hálószobai résznél írtam, az ablakra és a fűtőcsövekre vonatkozó dolgok itt a nappaliban is érvényesek. Vagyis meg kell csinálni.  A mennyezeti és falilámpák és legyenek lemosva, és a lámpákban lévő villanykörtéről se feledkezz meg. A falon lévő képek kereteit és a dekos cuccokat is nedves takarítókendővel töröld át.

Ha nagytakarítás időszaka van, akkor nem elég a bútorok külső és belső felületeinek a takarítása, hanem a fal melletti részek, vagyis a bútorok hátulját is le kell takarítani. Itt nem csak a por szeret összegyűlni, hanem a pókok és a pókhálók is előszeretettel terjeszkednek. Ha nehezebb szekrénnyel van dolgod, akkor kérj a bútor elhúzásához segítséget.

A nappali legszebb ékessége általában a könyvespolc, amin rengeteg könyv sorakozik. Ilyenkor ne csak a könyvek előtti részt takarítsd, hanem pakold le az összes könyvet, és a polc teljes felületét töröld át. A könyveket persze portalanítás után tedd vissza a polcra. A kanapét szedd darabjaira, és minden apró rést porszívózz ki, mert a két takarítás közötti esti nasik általában pont ezekben a résekbe szoktak belepotyogni. A nappaliban lévő növényeket vidd be a fürdőbe és zuhanyozd le a levelüket. Mire kész vagy a nappali takarításával, már a növények is megszáradnak, és rakhatod is vissza őket a helyükre.

Konyha

A konyha takarítása elég nagy falat még akkor is, ha rendszeresen takarítod. Ha ez a rendszeresség nálad nincs jelen, akkor kösd fel a gatyádat, mert ez nem lesz gyalogmenet! Amit általában a konyhában ki szoktak hagyni a takarítások során, vagy legalábbis elsiklanak mellette azok a következők:

a mosogatógép és a mosogató lefolyócsöveknek a szétszedése és kitakarítása. A hűtő hátoldalán lévő rács lemosása. A hűtő mögötti padló felmosása. A mosogatógép gumitömítésének takarítása. A szagelszívó teljes szétszedése és zsírtalanítása. A sütő belső suvickolása, és még rengeteg apró rész, ami a konyhában fellelhető. Ugye, milyen rémesen hangzik?

Előszoba, folyosók, lépcsőház

Ajtók és ajtófélfák felső részének a lemosása általában méretkülönbségek miatt kimarad. A benti váltócipőket, mamuszokat, vendégpapucsokat is mosd ki ilyenkor. A kulcstartók és a kulcsok takarítása eszedbe jutott már? Ne izgulj, nem vagy vele egyedül. De gondolj csak bele, hány helyen fordulnak meg ezek a kulcsok!

És ha már belegondoltál, akkor azt is tudod, hogy ez a része az otthonodnak egy hatalmas bacilustenyészet. Nosza, itt az idő arra, hogy ezeket is letakarítsd! A lábtörlőről se feledkezz meg. Ha már nagyon ramaty állapotban van, akkor takarítás helyett vegyél egy újat.

Fürdőszoba és mellékhelyiség

A nagytakarítás során ezek a helyiségek mindig az utolsó helyen szerepelnek. Miért? Innen visszük a vizet a takarításhoz, és a tisztítószerek is itt vannak. A piszkos vizet pedig általában a vécébe öntjük. Így semmi értelme ezekkel a helyiségekkel kezdeni a takarítást.

Viszont azért, mert a fürdő és a vécé az utolsó a sorban, itt már nem csak a takarítási kedvünk hagy alább, hanem a figyelmünk is. Így ezekben a helyiségekben több dolog felett is elsiklunk azzal nyugtatva magunkat, hogy majd legközelebb megcsináljuk. Ezekből a majd legközelebb megcsinálom feladatok közül sorolok most fel párat: sminkes tégelyek, ecsetek és egyéb kellékek takarítása. Szennyesruhatároló belső takarítása. Szellőzőrács lemosása. Mosógép belső takarítása. És még sorolhatnám ….

Így a végére egy utolsó megjegyzés még a nagytakarítással kapcsolatban

Ez pedig a takarítóeszközökre és a tisztítószerekre vonatkozik. Nem kell ötvenféle tisztítószer és százféle divatos takarítóeszköz. A tisztaság nem ezen múlik. Ezért mielőtt nekikezdenél ennek a nagy munkának, nézz körül a tisztítószeres szekrényedben és a takarítóeszközeid között. Ha pedig kész vagy a takarítással, akkor tedd rendbe az eszközöket és a tisztítószeres flakonokat tartalmazó tárolódat.

Ez a felsorolás természetesen nem tartalmazza a komplett nagytakarítás feladatsorát. Ahhoz, hogy ezt fel tudjam sorolni, kisregényt kellett volna írjak.

Most, hogy a cikkem végére értél, előfordulhat, hogy rájössz arra, hogy te még sosem csináltál nagytakarítást, mert azt gondoltad, hogy nincs rá szükség. Az is lehetséges, hogy a fejedhez kapsz, hogy valószínűleg a napi és heti rutinod sem tökéletes. És azzal is szembesülhetsz, hogy nagyon szeretnél kialakítani egy saját, eredményesen működő takarítási rutint, de nem tudod, hogy hol kezd el, hol folytasd és mit csinálj közben.

 

Ezekre két megoldás is tudok javasolni. Az egyik, hogy tárd ki az ablakot, és kezdj el hangosan énekelni, hátha megjelennek azok az erdei állatok, akik Hófehérkének is segítettek az erdei kunyhó takarításában. De ha 5 perc után sem jönnek ezek a lelkes erdei állatok port törölni és WC-t pucolni, akkor itt az ideje segítséget kérni a takarítási rutinoddal kapcsolatban.

Kiút a KáOSZból

Előfordulhat, hogy úgy érzed, neked ez nem fog menni, mert hatalmas káosz van körülötted. Ne aggódj! Nem veled van a probléma és nem vagy ezzel az érzéssel egyedül.

Nagyon sokan úgy gondolják, hogy a káosz a rutinok kialakításával felülírható, aztán pár nap után rádöbbennek arra, hogy még sem. Így ha most te azt érzed, hogy neked ez nem fog menni, akkor azt javaslom, hogy kezdj az otthonod káoszmentesítésével. Ez olyan eredményt fog produkálni, amitől hatalmas motivációt kapsz, és utána pikk-pakk ki tudod alakítani azt a takarítási rutint, amit rendszeresen és eredményesen tudsz működtetni az otthonodban. Ebben a káoszmentesítésben is tudok segíteni, ha szeretnéd. Kattints a gombra és már kezdhetjük is!