Ha belépsz az otthonod ajtaján, akkor neked is gyakran van olyan érzésed, mintha a rend ellenére nem lenne tisztaság? Netán rendetlennek érezed a gyerekszobát, de ennek ellenére tudod, hogy az tiszta? Vagy rend és tisztaság uralkodik nálad és ez bizony az öröm gyönyörűségét okozza neked?

Ebben a cikkben azt szeretném elmagyarázni, hogy mi a különbség a rend és a tisztaság között, ha egyáltalán van különbség.

Rend van, de nincs tisztaság  

Életszagú rend tisztaság nélkül

Rend van egy fiókban, de az alja pecsétes, morzsák sokasága vigyorog ránk, és vastag porrétegbe tudunk az újunkkal csíkokat húzni. Tehát hiába van rend a fiókban, ha ránézünk, akkor azt rendetlennek látjuk, hiszen piszkos a fiók.  

Tökéletes rend és tisztaság

Ha kitakarítjuk és rendben visszateszünk mindent a fiókba, akkor rendet és tisztaságot teremtettünk. Viszont ez addig marad így, amíg valaki be nem nyúl a fiókba. Vagyis ha életszagú rend és tisztaság van egy fiókban, akkor az tökéletes. 

Tisztaság van, de nincs rend

Egy polcon össze-vissza sorakoznak a poharak, de a felülete, és maga a szekrény ahol a polc van, patyolat tiszta. Mi mégis rendetlennek látjuk a tisztaság ellenére, hiszen rendetlenség van a polcon.

A rendetlenség látványa nem tiszta érzést kelt bennünk. 

Ha egy tiszta felületen lévő dolgok rendezetten sorakoznak, akkor valódi tisztaságot érzünk. 

Rend és tisztaság sincs

Ez egyértelmű, hiszen ha egyik feltétel sem adott, akkor ott sem rendről sem tisztaságról nem beszélhetünk, és érkezik a káosz.

Rend és tisztaság is van

Ez lenne az idilli állapot. Vagyis ha egy polcon rendben sorakoznának a cuccosok és a polc maga is valóban tiszta lenne. Ehhez az idilli állapothoz semmi más nem szükséges csak a rendszeres takarítás megfelelő szerekkel és eszközökkel.

Melyik állítás a jó?

Bármelyik, hiszen mindig az adott élethelyzettől függ.

Viszont nem mindegy, hogy egy helyiségben csak a gyakran használt dolgok vannak szem előtt, melyek így ugyan a rendetlenség látszatát keltik, de amúgy minden patyolattiszta, vagy a lakásban olyan ritkán használt, kukába való vagy lustaságból elöl felejtett holmik között kell utat törni, melyek valójában nem látnak el más funkciót csak a rendetlenség és a piszkos hatás keltését.

A rend- vagy tisztaságmánia sem egészséges. A pszichológusok szerint kényszerbetegségnek számít, ha valaki mindennap takarít. Így ha te is ezt teszed, akkor lehet, hogy érdemes egy kicsit elgondolkodnod azon, hogy mi okozza benned ezt a késztetést. Az egészséges rendmánia az, ha valaki heti egyszer takarít. Gyerekek mellett ez heti két alkalom, és mellette reggel egy gyors porszívózás még belefér.

A rend és a tisztaság összetevői

A megfelelő takarítási rutin és módszer, az átlátható és rendszerezett tárolás, a megfelelő tisztítószerk és takarítóeszközök. Ez a titok. Semmi más.

A dolgok túlzott élére állítása és a takarítási mánia csúcsrajártása már nem egészséges és harmonikus hozzáállás, mert ebben a helyzetben kényelmetlenül érezzük magunkat mi is és a családtagjaink is. Ennek a másik oldala sem szerencsés, amikor már a rendetlenség és a kosz átveszi az otthonunk feletti uralmat.

Ugyanakkor, ha a rendetlenség nem torkollik káoszba és koszba, hanem egy laza „főzésirendetlenség”, „játékrendetlenség” netán „mostéppnincsidőmelraknrendetlenség” üti fel a fejét nálad, az még nem jelenti azt, hogy sz@rul csinálod és nem te uralod a háztartásodat. Csupán csak arról árulkodik ez a pillanatnyi állapot, hogy ebben a lakásban valódi emberek élnek, és valóban élettérnek használják a helyiségeket. Így akár kifejezetten otthonosnak is tűnhet, ha ez-az elől van, netán első ránézésre rendetlenséget látunk.

Összefoglalva a rend és a tisztaság közötti különbségről írt eszmecserémet, szerintem a rend nincs meg a tisztaság nélkül és a tisztaság sem tudja nélkülözni a rendet. Vagyis nem beszélhetünk különbségről csak kéz a kézben barátságról. De mindezt egészséges keretek között kell kezelni és nem szabad átesni a rendteremtés és a takarítás mániákus oldalára. Meg kell találni az egyensúlyt a rend és a tisztaság között, és ehhez semmi másra nincs szükséged csak egy megfelelően kialakított takarítási rutinra, amit rendszeresen meg is csinálsz.

Ehhez még meg kell találnod azokat a megfelelő tisztítószereket és takarítóeszközöket, melyekkel rövid idő alatt hosszútávon fenntartható rendet és tisztaságot tudsz varázsolni. Ennyire egyszerű.

Háztartást vezetők klubja

ahol élménnyé válik a háztartásvezetés.

tagjaként meg tudod tanulni az egészséges rendszeresség szokását, a rutinok kialakítását.

egy olyan közösség, ahol egymást támogatjuk a változás útján. Tudod, úgy, mint régen a fonókban.

Ezek az írások is érdekesek lehetnek