Takarítani valószínűleg senki sem szeret (tisztelet a kivételnek), pláne nem nagytakarítást végezni. De ha a fáradtságos munka helyett a tisztaság illatú eredményre gondolsz, akkor máris le tudod győzni a takarítás iránt érzett ellenszenvedet, a takarítást ellenző mumust. Egy kis tervezés, egy kis logisztika, egy kis másképp gondolkodás, egy nagy adag akaraterő, és máris miénk a terep.
Ha egy teljes napod van a takarításra, akkor akár már estére végezhetsz is a lakásod ráncba szedésével attól függően, hogy mekkora a lakásod, és milyen állapotban van. Ám tapasztalatból tudom, hogy sokan a nagyobb takarításokat több napra elosztva végzik el, ami nem gond akkor, ha ez gondosan meg van tervezve. Bármelyik verziót választod, mindig helyiségről helyiségre, felülről lefelé, és belülről kifelé kell (kellene) haladnod.
Függetlenül attól, hogy melyik helyiségben kezded a takarítást, vannak követendő szabályok, amik nem kötelezőek, ugyanakkor megkönnyítik a munkádat. Halkan megsúgom, hogy az sem mindegy, hogy melyik helyiséget takarítod legelőször és melyiket utoljára. No de erről majd később ejtek pár szót. Most koncentráljunk a felülről lefelé módszerre.
A takarítás ajánlott (helyes) sorrendje
Sokan azt gondolják, hogy a takarítás egy roppant egyszerű, mindenki által tökéletesen elvégezhető feladat. Általában a takarításra mondják azt, hogy azt nem kell tanulni, mert takarítani mindenki tud. Hát szerintem nem! Vagyis nem tud mindenki takarítani, nem mindenki ezzel az adotsággal született, viszont bárki képes arra, hogy megtanulja.
Első lépések
A takarítás első és legfontosabb lépése, hogy minden helyiségben viszonylag rend legyen. Ha rengeteg cuccos van mindenhol, ha a szekrények teteje tele van dobozokkal, ha minden sarokba újsághegyekkel kell megbirkóznod, és játékok hada várja, hogy valahová máshová rugdosd őket, akkor bizony először ezekkel kell megküzdened. Ezt hívjuk szelektálásnak. Vagyis ahhoz, hogy a takarítás viszonylag kevés időt vegyen igénybe, és eredményt is tudj produkálni, szükséges a szelektálási rutin elsajátítása is.
Vadászd le a pókhálókat!
Ehhez szükséged lesz egy hosszabb nyéllel ellátott pókhálózóseprűre, mert minden egyes sarkot, legyen az bármilyen magas is, meg kell szabadítanod ezektől a porfogóktól. De ne csak a sarkoknál használd a szerszámodat, hanem a falak és a plafon közötti „holkernél” is, és a minden olyan helyen, ahová befér a pókhálózóseprű.
Belülről kifelé
A takarítás első lépésétől az utolsóig érvényes a felülről lefelé és belülről kifelé szabály. Ezért mindig a helyiségben legfelül lévő dolgok portalanításával kezdünk, mint például a lámpák és a szekrények teteje. Ehhez célszerű olyan portalanítópálcát használni, ami magába szívja a port, és nem engedi vissza a levegőbe. Ha pedig még mosható is, akkor számunkra az főnyeremény.
A lámpák és szekrények teteje után jöhetnek a függőleges felületek, mint a szekrények, polcok külső felületei, a falon lévő képek, asztalok, székek stb.
Amennyiben a felületek nem csak porosak, hanem maszatosak is, úgy használj a takarításhoz általános felülettisztítót és takarítókendőt. Így nem csak a maszatot, hanem a port is egyből le tudod takarítani. Ha csak poros egy felület, akkor a portörlőpálca tökéletes segítséged a takarításban.
Porszívózás és felmosás
Ha minden felület por-és maszatmentes, a pókhálók száműzetésbe kerültek, és persze már minden a helyén sorakozik, akkor jöhet a padló porszívózása és felmosása. A porszívó csővel, amennyire csak tudsz, nyúlj be a szekrények és a radiátorok mögé is. Felmosáshoz pedig a lehető legkevesebb kemikália szert használd, mert attól lesz a padló csíkos.
És már kész is vagyunk! Ebben a cikkben egy szoba napi/heti takarítását írtam le lépésről lépésre. Természetesen a konyha, fürdőszoba és mellékhelyiség takarítása ennél sokkal több feladatból áll, illetve a szobákban is előfordul még olyan feladat, amiről itt nem esett szó. Ha szeretnél jól és eredményesen megtanulni takarítani, akkor csatlakozz az Akadémia tagjaihoz.
Kiút a KáOSZból
Előfordulhat, hogy úgy érzed, neked ez nem fog menni, mert hatalmas káosz van körülötted. Ne aggódj! Nem veled van a probléma és nem vagy ezzel az érzéssel egyedül.
Nagyon sokan úgy gondolják, hogy a káosz a rutinok kialakításával felülírható, aztán pár nap után rádöbbennek arra, hogy még sem. Így ha most te azt érzed, hogy neked ez nem fog menni, akkor azt javaslom, hogy kezdj az otthonod káoszmentesítésével. Ez olyan eredményt fog produkálni, amitől hatalmas motivációt kapsz, és utána pikk-pakk ki tudod alakítani azt a takarítási rutint, amit rendszeresen és eredményesen tudsz működtetni az otthonodban. Ebben a káoszmentesítésben is tudok segíteni, ha szeretnéd. Kattints a gombra és már kezdhetjük is!