Ha apró, pettyekből álló foltokat fedez fel a falakon és a sarkokban, akkor rögtön kezdetét veszi a rémálom. Mirt bizony ezeket a pettyeket penésznek hívjuk, és állandó harcot folytatunk ellenük. Na de hogyan lehet a penész ellen felvenni a harcot? Olvasd tovább, mert ebben a cikkben erről ejtek pár szót.

Ha penészről beszélünk, akkor általában a régi típusú, öreg épületek jutnak az eszünkbe. Pedig a penész nem csak az öreg falakat vagy sarkokat szereti, hanem minden olyan zugot, ahol egy kis nedvesség található. Így akár az újépítésű házakban is felbukkanhat.

 

A mai világban a házak gyorsan épülnek. A száradási időt lecsökkentve, hamar be is költöznek az új lakók. Ezért is hajlamosak az újépítésű házak a penészesedésre. És még a hőhidak is ott vannak, hiszen a hideg és meleg találkozása a falakban állandó, és ha egy fal nincs jól leszigetelve, akkor a hő híd, mint egy kikövezett út segít a penész ide-oda vándorlásának.

 

A téli időszakban is megjelenik a penész ott, ahol nincs szárítógép, a ruhákat bent szárogatjuk. A téli hónapok a szellőztetéshez sem túl kedvezőek, így az ablakok is kevesebb ideig vannak nyitva. De a fürdés is rengeteg nedvességet tud produkál, a meleg pára pedig lecsapódik mindenhova.

Penész itt, penész ott

A penészgombának a fürdőszoba egy kánaán. Meleg, párás, nyirkos levegő, és felületek….ahhhhh, ennél jobb hely nem is létezik a penész számára. Ezért te is kedves olvasó biztosan találkoztál már, a fürdőkád, a zuhanytálca szélén, vagy a fugákban megtelepedő feketepenésszel, gombával.

 

A penészfoltokat a szemfüles háziasszonyok 2-3 nap alatt eltüntetik, így azok nem is okoznak egy ideig problémát. Igen, csak egy ideig, mert ha valahol megjelenik a penész, akkor 99%- ban már a falakban is benne van. Ez azért lehetséges, mert kintről a fal hideg, bent pedig meleg és így a két nagyon eltérő hőmérséklet a falon belül ütközik.

 

Fontos, hogy kívülről legyen leszigetelve a házunk, mert így megelőzhető a penészesedés. Természetesen ha a szigetelés és a fal között hő híd keletkezik, akkor a szigetelés ellenére is találkozni fogunk a lakásunkban a penésszel.

Felkészülés

Még mielőtt megjelenne az otthonodba a penész, célszerű már előre néhány óvintézkedést megtenned. A konyhába és a fürdőszobába szereltess fel egy páraelszívó készüléket, amely a nedvesség nagy részét kiszűri.

 

Téli hónapokban lehetőség szerint szárítógéppel szárítsd a ruhákat, és jó idő esetén a szabadban teregess. Szellőztess naponta még akkor is, ha rossz idő van, mert a penész elleni harc titka az állandó, és alapos szellőztetés.

 

A fürdőszobában a csempe és a kád (zuhanytálca) találkozásánál gombaölő szert tartalmazó szilikontömítést használj, mert így nagy valószínűséggel, vagy legalábbis egy ideig, nem fog a penész ott megtelepedni.

Ha zuhanyfüggönyt használsz, akkor érdemes elgondolkodni, hogy helyette zuhanypanelt szereltetsz be, már ha a lehetőség erre adott.

 

Az északi fekvésű falak mindig hidegebbek, és jobban vonzzák a nedvességet. Ha lehet, ezekhez a falakhoz ne tegyél bútorokat. Viszont ha ez elkerülhetetlen a hely adottsága miatt, akkor ügyelj arra, hogy a fal és a bútor hátulja között legalább 10 cm távolság legyen.

Amiről senki nem beszél

A fent leírt dolgokat biztosan már több fórumon is olvashattad. De vannak dolgok, amikről nem tesznek említést a különböző írások, így most ezeket is meg szeretném veled osztani drága olvasóm.

 

A penészgomba spórája mindenhol jelen van, és ez nem olyan ismert tény. Ez a spóra a porral és más szöszökkel együtt száll a levegőben. Ha talál magának olyan felületet, ahol landolni tud, akkor meg is teszi. Ugyanúgy viselkedik, mint a por. Vagyis leszáll a polcok felületeire, az ablakpárkányra, a szekrény tetejére, viszont a porral ellentétben a spóra láthatatlan marad. Ezért ezeket a porhívogató felületeket érdemes pár naponta, de akár naponta is portalanítani.

 

Ha figyeltél környezetórán anno idején, akkor tudod, hogy a spórák csak vizes közegben tudnak kifejlődni. Ha nagy a páratartalom nálad, és ráadásul a ház nincs, vagy nem jól van szigetelve, akkor az ablakoknál jelen van egy hőhíd.

 

Azaz a hideg és a meleg hatására a víz páraként lecsapódik itt is. Nappal a meleg hatására a pára eltűnik az ablakoknál, de reggelre az éjjeli hideg hatására ismét megjelenik. És itt már a spórák életre tudnak kelni.

 

Most kukkantsunk be a hálószobába. Egy felnőtt ember egy éjszaka alatt akár fél liter vizet is ki tud izzadni. Ez az izzadtság, még ha nem is látszik, a falakon, a sarkokban, és egyéb eldugott helyeken landol. Vagyis sutyiba itt is táptalajra lelnek a spórák.

A páramentesítő se mindig megoldás

A nedves táptalaj megszűntetésére a páramentesítő készülékek első körben jó megoldásnak tűnnek, de általában túl kevés vizet tudnak összeszedni, összegyűjteni a levegőből. Ha már használsz páramentesítő készüléket, akkor ezt érdemes közvetlenül a penészes területhez tenni, mert így onnan veszi fel a párát.

 

Az ablakokon, a párkányokon és a közvetlenül mellettük lévő falfelületeken lecsapódó párát minden reggel le kell törölni még akkor is, ha páramentesítő készüléket használsz. Miután letörölted a párát, még egyszer menj végig a felületeken egy száraz törlőkendővel még akkor is, ha nem érzed azt már nedvesnek, csak hidegnek. És ezt, ha az időd engedi, akkor naponta többször is tedd meg.

 

A  kijelzős szobahőmérők többségén van páratartalom mérő. A normális páratartalom egy helyiségben 45 és 55 g/m3 között normális, ha a falak hidegek. 50 g/m3 körül kellene lennie ahhoz, hogy ne legyen minek lecsapódnia. Ezért egyszerűen addig kell szellőztetni, míg le nem megy a páratartalom 50 g/m3-ig.

 

Ezt úgy tudod kivitelezni, hogy 5 percekre kitárod az ablakot a helyiségbe naponta többször is. A falak így nem hűlnek ki, viszont a nedves levegő távozik. Ezt a szellőztetést minél nagyobb felületen végezd, de nem bukó ablaknál és lehúzott szúnyoghálóval. A szúnyoghálókat télre húzd fel, vagy távolítsd el, és minden szellőztetésnél teljesen tárd ki az ablakot.

 

Ha nincs szárítógéped, és kénytelen vagy a szobában szárogatni a ruhákat, akkor mosás után mindenképp 2-3 órára teregesd ki a ruhákat a szabadba, így a java nedvesség a ruhákból kipárolog még akkor is, ha hideg van kint. Ezután már beviheted a ruhákat, és ott tovább tudod őket szárogatni.

A ruhaszárítót úgy tedd a fűtőtest elé, hogy a levegő át tudja járni a ruhákat. Tehát „élére” állítsd a szárítót, vagyis az első ruha ne telibe legyen a fűtőtest előtt.

 

Ezek betartásával már egész jó eredményt tudsz elérni a penész visszaszorításában és a spórák szaporodásának megakadályozásában. Na de mit tudsz tenni a már megjelent penésszel? Hogy tudod eredményesen letakarítani?

Eredményes takarítás a penész eltávolításához

A penészt nem szabad súrolni, mert elkenődik az egész, és még ott is elkezd szaporodni, ahol eddig még a hírét sem hallottad. A problémás részt alaposan töröld le úgy egy törlőkendő segítségével, mintha egy kisbabát simogatnál. Tehát óvatosan, és körültekintően, hogy még véletlenül se maszatold el. Ezután jöhet a felület súrolása, mert ezt bizony nem ússzod meg.

 

Azt a felületet, ahol eredetileg a penész megtelepedett, azt súrolással takarítsd végig úgy, hogy egyetlen egy rész se maradjon ki. Ha szükséges, akkor ezt a súrolást többször egymásután ismételd meg addig, amíg vissza nem kapod a felület eredeti, tiszta színét. A súroláshoz a Putzsteint használom mindig és ezt ajánlom neked is. 

A súrolás után egy felülettisztítóval vagy ecetes vízzel mosd át ismét a letisztított részt. A lemosást is addig ismételd, amíg elégedett nem leszel az eredménnyel.

 

Az, hogy kell-e súrolni, mennyit kell súrolni, hányszor kell lemosni, attól függ, hogy mekkora a penész elterjedése, és hogy mikor jelent meg először. Ha csak kis mértékben van jelen, és még csak pár napja ütötte fel a fejét, akkor elég lehet egy lemosás is. Ha nagy mértékben jelen van a penész és már régóta, akkor a többszöri sikamika elkerülhetetlen.

Ha már nagyon eluralkodott a penész a falakon, akkor az alapos felülettakarítás után érdemes a helyiséget újra festetni. Azokban a helyiségekben, ahol a penész megjelent már a falakon, ott festés előtt a festőnek egy penészölő sprayvel mindenképp le kell kezelnie a falat. Erre figyelj, és ne engedd, hogy erről lebeszéljenek. Ha nem sprayt használ a festő, hanem a festékbe önt penészedést gátló adalékanyagot, akkor az is teljesen megfelelő.

Ahogy a falon, úgy a szekrényben is

Ha egy penészes fal előtt valamilyen bútor található, akkor általában a bútor hátsó részén, és az alsó sarkokban is meg szokott bújni az a fránya penészgomba. Amikor a falat takarítjuk, akkor érdemes ezeket a bútorokat is le- és kitakarítani ugyanúgy, mint a falakat, és ugyanakkor, hiszen ha csak a falat takarítod le, akkor a szekrényről átvándorolhatnak a spórák, és ez fordítva is igaz.

Ha penészt észlelsz, akkor mindenhol végezz alapos takarítást, és ne csak ott ahol a papok táncolnak. 

R1K– Modern háziasszonyok otthonszervező közössége

Szabadulj meg a kupival folytatott szélmalomharctól, és érd el, hogy az otthonod mindig rendezett és hívogató legyen – anélkül, hogy állandóan takarítanál vagy milliókat költenél felújításra!