Meg tudod tippelni, hogy életünk során hány életszakasszal szembesülünk? Tudod, hogy az életszakaszaink adottságai kihatással vannak az otthonunk állapotára?

Ez a szám bármennyi lehet, hiszen életünk során rengeteg életszakaszt megélünk. Életszakaszaink jönnek és mennek, és időnként borítanak mindent, amit addig felépítettünk. Mindegyik életszakaszunkban más és más igényeket kell figyelembe vennünk, ezáltal más és más rutinokra van szükségünk ahhoz, hogy az otthonunk tiszta és rendezett legyen. Sokan mindezt nem veszik figyelembe, foggal-körömmel ragaszkodnak a már bevett szokásokhoz. Ám egy idő után mindenki rájön, hogy valami nem stimmel, valamin változtatni kell.

Az életszakaszok közötti váltás többnyire észrevétlenül történik. Egyszer csak azt veszed észre, hogy már többet vagy kevesebbet kell porszívóznod, mosnod vagy főznöd. Több mindent kell vásárolnod, több tárolóhelyre van szükséged, az idődet is más osztja be, és az otthonod sem olyan rendezett, mint amilyenre vágynál. De a másik véglet is kopogtatás nélkül érkezik, amikor már kevés dolgot kell a bevásárlókosárba tenned, kevés szerkényre van szükséged, az idővel is magad rendelkezel és az otthonodban is minden rendezett és tiszta. A két véglet között pedig számtalan kihívásokkal teli életszakaszt élsz meg.

Nézzük meg kicsit közelebbről, hogy milyen főbb életszakaszaink vannak, melyikben milyen sajátosságokkal, igényekkel és lehetőségekkel kell számolnunk felnőttként!

Csak magam vagyok – első életszakasz

Az első önálló életszakasz akkor kezdődik, amikor átléped az első lakásod ajtaját. Az, hogy ez a lakás saját vagy bérelt, lényegtelen, hiszen az önállóságon van a hangsúly. Vagyis azon, hogy nem a szülőkkel vagy nagyszülőkkel laksz már együtt, hanem önálló életet kezdtél.

Ez az az életszakasz, amikor bontogatod a szárnyaidat. Ilyenkor tapasztalod meg először, hogy az étel nem magától kerül az asztalra, a tiszta ruhákat nem a tündér pakolja be a szekrényekbe, és a vízkő sem csettintéssel tűnik el a fürdőszobából.

Ebben az életszakaszban még úgy gondolod, hogy nincsen szükség rutinokra, új szokásokra. Elég, ha minden teendőt úgy végzel el, ahogy azt láttad és tanultad a szüleidtől. Ráadásul bármikor van erre időd, hiszen a nap 24 óráját magad oszthatod be.

Ebben az időszakban gyakran vendég nálad Káosz Úr, hiszen a bármikor bármire van időm nézőpont előcsalogatja belőled a halogató énedet. A halogatás pedig Káosz Úr barátja, így evidens, hogy ahol halogatnak, oda ő befészkeli magát.

Párkapcsolatban élek életszakasz

A kezdeti önálló időszak után jön a rózsaszín felhős szakasz. Amikor megtalálod életed párját és összekötöd vele az életedet. Ez nem feltétlenül jelent házasságot, hiszen az összekötéshez elegendő az, ha megosztod valakivel az otthonodat, netán közösen keresitek meg azt.

Ebben az életszakaszban alkalmazkodnod kell egy másik személyhez is. A már kialakított rutinok és szokások nem biztos, hogy továbbra is működnek. Valószínűleg újból kell tervezned, új szokásokat, új rutinokat kell kialakítanod. Ebben az időszakban tapasztalod meg először, hogy ami eddig működött, az nem biztos, hogy továbbra is így lesz. 

Ezekben az években szembesülsz először azzal, hogy életed során sokszor kell újratervezned, átalakítanod, felülírnod, alkalmazkodnod, váltanod, türelmesnek lenned és új rutinokat szerezned. Szembesülsz ezekkel, elfogadod, elvégzed, majd szép lassan elfelejted. Így amikor a következő életszakaszodhoz érkezel, megdöbbenve tapasztalod, hogy már megint nem működnek a dolgok, újból kell tervezned és elölről kell kezdened pár dolgot.

Pedig tudtad! Hogyne tudtad volna! Csak hát mélyen eltemetted magadban.

Káosz Úr is jelen van ebben az időszakban is.

Még szép. Főleg az elején. Amikor még csak „szokjátok” egymást. Jelen van és támad, hiszen két teljesen eltérő szemléletmódot szeretnétek egyesíteni. Össze kell hangolódnotok, meg kell értenetek egymást és türelmet kell egymás felé gyakorolnotok a pároddal. De ilyenkor van a másikra való várás időszaka is. Várod, hogy majd ő elteszi, megveszi, letakarítja, elvégzi. A párod is pont erre vár. Vagyis a halogatás ismét betolakszik az életedbe. Ha pedig a halogatás jelen van, akkor Káosz Úr is.

Anyuka lettem

Na, ilyenkor borul minden! Szó szerint MINDEN! Ez az az életszakasz, ami többször is megismétlődik az életedben. (Igen, tudom, hogy egy gyerek is gyerek, és sokan itt megállnak, de a többség továbbmegy, így nekem ezt figyelembe kell vennem.) Az első a legkáoszosabb. Bár a többi sem leányálom. Az első ilyen életesemény első 6 hónapja a legnehezebb. Ebben az időszakban ne is álmodj rutinokról. Ilyenkor tűzoltás folyik, és abban kell nagyon jónak lenned. Jó esetben van segítséged, de előfordulhat, hogy csak magadra számíthatsz. Ha van segítséged, de nem akarod elfogadni, akkor bíztatnálak ennek átgondolására. Hidd el, hogy nem csak anyós vagy anya létezik, és minden segítő kéz aranyat fog érni.

Ez az az időszak, amikor Káosz Úr az otthonod minden helyiségbe befészkeli magát.

Mindenhol ruhakupaccal, mosatlannal és elszórt játékokkal találkozol. Az időddel mások rendelkeznek, és te ezt élvezed annak ellenére, hogy nem ismered be. Olyan időszakodat éled, ami egy nő életében a legcsodálatosabb pillanatokat okozza. Vagy legalábbis így kellene lennie. Ezekben a hónapokban érdemes Káosz Úrral barátságot kötni, elfogadni és megtanulni profi módon működtetni a tűzoltást. Nincs ennél célravezetőbb taktika. Amikor érezzük, hogy lassan véget ér a megpróbáltatások időszaka, akkor kezdhetünk búcsúzkodni Káosz Úrtól, és elkezdhetjük kialakítani a kisgyermekes életszakaszhoz passzoló rutinjainkat.

Kisgyermeket nevelek

Mindegy, hogy egy vagy több gyermekkel éled meg ezt az életszakaszt, a lényeg, hogy nagyon nagy koordinálási adottsággal kell rendelkezned. Ezekben az években a munka-család-otthon-párkapcsolat között kell zsonglőrködnöd úgy, hogy közben a magad életét is tudd élni. Ebben az életszakaszban már ki tudsz alakítani olyan rutinokat, amelyeket rendszeresen és eredményesen tudsz működtetni. Bár ritkán teszi nálad tiszteletét Káosz Úr, de időnként azért bekuckózza magát egy-egy helyiségbe. A gyerekszoba a kedvenc tartózkodási helye, és ha nem akarsz állandó idegbajjal élni, akkor célszerű ezt tényként elfogadod. Néha küzdj meg vele, és tessékeld ki az ajtón, de fogadd el, hogy ebben az életszakaszban a gyerekszoba ritkán káoszmentes. 

Kamasszal kerülgetjük egymást

Hurrá, most már önállóak a gyerekek, és talán itt az ideje annak, hogy őket is bevond a feladatok elvégzésébe. No nem kell rögtön túlzásba vinni az igyekezetedet, és persze nem is kell rájuk erőltetned mindent. Most is, mint mindig, a türelem és a tolerancia lesz a te fegyvered.

Ezekben az években már olyan magabiztos tapasztalatod van a rutinok kialakításában, hogy simán le tudod győzni Káosz Urat bárhol és bármikor. Bár érdemes a kamaszod szobájában őt békén hagyni, hiszen az a gyermeked felségterülete, és neki szíve joga Káosz Urat a kegyeibe fogadni.

Ebben a helyiségben inkább az időközönként elvégzendő káoszmentesítésre kell koncentrálnod, és nem a rendszeres heti takarítási rutinra.

Az otthonod többi helyiségében viszonylag rend és tisztaság van, hiszen mostanra már olyan rutinjaid vannak, amelyeket hozzáigazítottál az igényeidhez, az elvárasaidhoz, az időbeosztásodhoz, az otthonod adottságaihoz és a családtagjaid hóbortjaihoz. Ez az az életszakasz, amiben elégedettséget érzünk annak ellenére, hogy tudjuk, nem tökéletes minden.

Kirepültek a gyerekek, újra csak magam vagyok – üres a ház életszakaszaink

Ez az életszakasz többször is visszaköszön az életedbe. Először akkor, amikor a gyermeked távoli városban kezd el tanulni, és emiatt valójában már nem otthon lakik. Másodszor akkor, amikor megtalálja élete párját, és elkezdik a közös életüket egy új otthonban. Harmadszor pedig akkor, amikor már az unokák is felnőnek és ritkábban kopogtatnak az ajtódon finom almáspite reményében. De vannak extrém esetek is, amikor a párod meghal vagy elhagy. Ezek mind-mind „üres ház” szindrómát tudnak produkálni.

Ezekben az években az „üresség” érzését többféle módon igyekszed tompítani. Van, hogy túlzott és felesleges vásárlásokba bonyolódsz, máskor nem végzed el az aktuális takarítási feladatokat, de az is lehet, hogy elkezdsz gyűjtögetni. Ez azért van, mert az üres terek hiányérzetet okoznak, és azt sugallják, hogy nincs már rád szükség. Nincs ezzel semmi baj, hiszen természetes folyamatról van szó, mindenki életébe eljön előbb vagy utóbb ez a pillanat is. Éld meg, gyászold meg, sajnáld egy kicsit magad, majd állj fel, és kezdj el alkalmazkodni az új életedhez. Kezdj valami újba, keress egy hobbit, alakítsd át az otthonodat, netán költözz kissebbe. 

Káosz Úr, mint mindig, most is lesben áll és arra vár, hogy te elhagyd magad.

Türelmes, mert tudja, hogy ebben az időszakban színre tud lépni, mert te elgyengülsz. Már megszoktuk. Hagyd, hogy egy kicsit kitombolja magát, de utána kíméletlenül tedd őt ki az ajtón. A káoszmentesítés ebben az életszakaszban is a segítségedre lesz.

 

Most már láthatod drága Olvasóm, hogy bár mindegyik különbözik a másiktól, egy valami mégis közös bennük: Káosz Úr mindig figyel és lesben áll.

Káosz Úr mindig készen áll arra, hogy megjelenjen. Neki mindegy, hogy épp milyen életszakaszodat éled. Mindig figyel! Amikor kell, színre lép és borít mindent. Ezt nem tudod kiküszöbölni vagy megakadályozni, hiszen lehetetlen vállalkozás életed végéig tökéletesnek lenned, és minden pillanatban uralni a káoszt. Megnyugtatlak, nem is kell. Elég, ha tudomásul veszed és elfogadod, hogy néha meg kell küzdeni Káosz Úrral. Na de hogyan is lehet ebből a küzdelemből győztesen kijönni? Hogyan lehet Káosz Urat kitessékelni az ajtón? A válasz egyszerű: mindig vedd figyelembe, hogy éppen melyik életszakaszodban vagy. Annak a szakasznak mik a sajátosságai, igényei és lehetőségei. Ezt követően káoszmentesíts, végül alakítsd ki az új életszakaszodhoz passzoló rutinjaidat.

Bármelyik életszakaszodban is vagy, bármilyen nagy káosz közepén is csücsülsz, a Kiút a KáOSZból című könyvem útmutatást ad számodra, hogy hogyan tudod Káosz Urat kitessékelni az otthonodból.

Kiút a KáOSZból

Előfordulhat, hogy úgy érzed, neked ez nem fog menni, mert hatalmas káosz van körülötted. Ne aggódj! Nem veled van a probléma és nem vagy ezzel az érzéssel egyedül.

Nagyon sokan úgy gondolják, hogy a káosz a rutinok kialakításával felülírható, aztán pár nap után rádöbbennek arra, hogy még sem. Így ha most te azt érzed, hogy neked ez nem fog menni, akkor azt javaslom, hogy kezdj az otthonod káoszmentesítésével. Ez olyan eredményt fog produkálni, amitől hatalmas motivációt kapsz, és utána pikk-pakk ki tudod alakítani azt a takarítási rutint, amit rendszeresen és eredményesen tudsz működtetni az otthonodban. Ebben a káoszmentesítésben is tudok segíteni, ha szeretnéd. Kattints a gombra és már kezdhetjük is!

Oberling Léna 🧹A Takarító 🏠

takarítási és szelektálási folyamatok, KOSZradír takarítási módszer szakértője, tisztaságkritikus, író, mentor

💌 hello@rendegykattintasra.hu