Szerintem a legjobb, és legtermészetesebb illata a szabad levegőn megszáradt tiszta ruhának van. Ennél jobb, olcsóbb és természetesebb megoldást nem ismerek ruhák szárítására. Azonban ehhez a teregetéshez hely kell, a száradáshoz jó idő, és a háziasszony idejére is szükség van. Ezért sokan ezt a természetes szárítási folyamatot felváltják a szárítógép használatával.
De vajon több időnk lesz, ha szárítógépet használunk? És milyen a jó szárítógép? Mi alapján hozzam meg a döntésemet, hogy melyik gépet vásároljam meg?
Előny vagy hátrány
A szárítógép kis helyen és gyorsan elvégzi a szárítási feladatokat ez tény. De ez az előny nyári hónapokban még sem előny, hiszen a centrifugált ruhák 2 óra alatt árnyékban is megszáradnak. Azonban télen, amikor 2-3 napig szárad a teregetés, már elgondolkodtató, és kimondottan hálásak tudunk lenni a szárítógép feltalálójának.
Ráadásul a lassú száradásnak télen megvan az a hátránya: hiába mindenféle illatos mosópor és öblítő, a ruhák nem lesznek jó illatúak. A ruhák jó illatát pedig egyértelműen a tisztaságához kapcsoljuk.
Penész
Érdemes említést tenni a penész megjelenéséről is. Egy olyan zárt helyiségben, ahol ruhákat szárítunk, nem ritka jelenség az, hogy a penész megjelenik a sarkokban. Ez általában ősztől tavaszig gyakori jelenség az otthonokban. Ez megszűnik, ha szárítógépet használunk a szobai teregetés helyett.
Szóval érdemes a szárítógép beszerzésének gondolatával foglalkozni. Na de mit vegyünk figyelembe? Melyik típus a megfelelő számunkra? No és milyen funkciókkal rendelkezzen. Erről szól ez a cikk….
Típusok
Szárítógépből működési elv szerint alapvetően kétféle típus van a piacon. A kondenzációs szárítógépek az elterjedtebbek és az olcsóbbak, ennél modernebb technológiát képviselnek a hőszivattyús szárítógépek.
Ezeket azonban drágábban is tudjuk megvásárolni, de cserébe kevesebbet fogyasztanak, és – mivel alacsonyabb hőmérsékleten szárítanak – jobban kímélik a ruhákat is. Még egy fontos szárítógép-típus van, amit ki kell emelnünk: ez a kombinált mosó-szárítógép.
A kombinált mosó-szárítógép azok számára ajánlott, akik helyszűkében vannak, és nem tudnának otthonukban két jókora háztartási gépet elhelyezni, vagy ritkán (például csak télen) használnák a szárítófunkciót. A kombinált gépek kondenzációs gépek, de oda kell rá figyelni, hogy két kondenzációs mosó-szárítógép áram-, és vízfogyasztása is nagyon eltérő lehet, ezeket is érdemes összehasonlítani a kiválasztás előtt. A kombi gépeknél szem előtt kell tartani azt a tényt, hogy egy-egy részének a teljesítménye gyengébb lehet, hiszen dupla gépet üzemeltet.
Energiafogyasztás és kapacitás
Az EU-s előírások értelmében kötelező energiacímkén feltüntetni a háztartási gépek energiafogyasztását, így könnyen tájékozódhatunk erről.
Érdemes A-energiaosztályú gépet venni, hiszen a szárítógépek alapvetően sok energiát fogyasztanak. De azt sem hagyjuk figyelmen kívül, hogy mekkora zajjal jár a szárító működése.
Vízfogyasztás
A kombinált mosó-szárítógépek esetében arra is kell ügyelni, hogy ezeknél a mosási és a szárítási kapacitás nem azonos, például lehet, hogy egy gép képes 9 kg ruhát kimosni, de csak fele annyi ruha szárítására alkalmas.
Két fő számára elegendő lehet egy kisebb mosási és szárítási kapacitású modell – mivel ez kevesebb áramot is fogyaszt. De egy nagy családnak optimális egy nagyobb kapacitású gépet választania, ha szinte mindig a maximális mennyiségű szennyes ruhával pakolják meg.
Azt azonban mindenképpen vegyük figyelembe, ha ilyen gépben gondolkodunk, hogy a fogyasztása valószínűleg több lesz, mint egy különálló mosó- és szárítógépé együttvéve. Tehát egy-egy mosással több energiát fogyaszt majd a háztartásunk.
A nem kombinált modellek kapacitását pedig a már meglévő mosógépünkkel érdemes összehasonlítani. Ha jóval kisebb szárítógépet veszünk, akkor előfordulhat, hogy nem minden vizes ruhát tudunk majd bepakolni a szárítógépbe.
Hely, fogyasztás, kapacitás, praktikusság, szükséges vagy sem, segítség-e vagy sem, kombi vagy szimpla…ezeket érdemes átgondolni a vásárlás előtt.
Oberling Léna, szelektálás és takarítás szakértője, tisztaságkritikus vagyok
Több évtizedes takarítási tapasztalatommal szeretném levenni a takarítás terhét a válladról, akár te végzed ezt a feladatot, akár kiszervezed. Kattints ide, ha szeretnél jobban megismerni.
További mosási praktikákat itt találsz
Hogyan mossuk a függönyöket, hogy sokáig hófehérek maradjanak
A függönyöket sokan csak a nagytakarítás...
Foltmentes konyharuhák? Így mosd őket!
Most vettem a konyharuhákat, és pár használat...
Tudod, hogy mennyi egy háztartás napi vízfogyasztása?
Ma már mindenki sas szemekkel figyeli, hogy...